Pişmiş Sırlı Yüzey Üzerine Baskı Çalışması

Pişmiş Sırlı Yüzey Üzerine Baskı Çalışması

Birçok baskı tekniğinin arasından araştırmalar sonucu pişmiş sırlı yüzey üzerine serigrafi baskı denemesi yapılmıştır. Mimar Sinan Üniversitesi Seramik bölümünün serigrafi baskı atölyesinde Ayşe Balyemez ile birlikte çalışma yürütülmüştür.
Öncelikle çizilmiş imaj asetata çıkarılır iki adet asetat üstüste koyularak yapıştırılır.Elek üzerindeki baskı çamaşır suyu ile temizlenir ve yeni imajın basımına uygun hale getirilmek için fön makinası ile kurutulur.Daha sonra ışıksız ortamda rakle yardımı ile emülsiyon çekilir onun kuruması beklentikten sonra eleğimiz pozlandırma için hazırlanmıştır ışıklı masada once asetata basılı imajı daha sonra eleği yerleştirken sonra kapağını indirip basma işleminin gerçekleşmesi sağlanır.İşlem bittikten sonra elek yıkanır ve baskı ortaya çıkmış olur .Serigrafi masasının üzerinde ayarlar yapılarak baskı yapılacak yüzey yerleştirilir ve elek üzerine konarak baskı işlemi başlar.En son aşamada işler kuruması için kenara alınır ve elek temizlenir.

IMG_9682
Elek temizlenir.

IMG_9684

Baskı yapılacak seramik karo hazırlanır

IMG_9686
Temizlenen eleğe emülsiyon çekilir

IMG_9687
Işıklı masada aydıngere basılmış desen ile pozlandırma yapılır.

IMG_9689
Pozlandırmadan sonra

IMG_9691
Elek serigrafi makinasına yerleştirilir sonrasında rakle ile boya çekilir böylelikle alttaki karoya baskıyı geçirmiş oluruz.

+jdfjkr
Baskı sonrası kuruma aşaması

2 Yorumlar

 1. Cok guzel urunleriniz var, bayildim!!!
  Elinize saglik…

  Sevgiler
  Gokce

  Cevapla
  • Çok teşekkürler ,müsait olduğunuzda atölye bekleriz.

   Cevapla

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir